• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Net Başarı Yayınları İle

Gerçek Sınav Deneyimleri

TYT Biyoloji Sarmal ve Genel Deneme Video Çözümleri

SIRALA: İzlenme Sayısı Eklenme Tarihi Yıldız Sayısı

  TYT Biyoloji Denemeleri - Deneme 1 - 6. Soru Çözümü
  I. DNA molekulunde her zaman purinler ya da pirimidinler toplam DNA nin yarısı kadardır II. DNA kendini yarı korunumlu olarak eslediginden yeni oluşan zincirler ata zincirdeki nukleotit sayısı kadar olur. Bu nedenle 1200 nukleotit için 1200 deoksiriboz şekeri kullanılır III. Yeni oluşan DNA molekülleri birbirinin aynısı olduğundan aralarında oluşan zayıf hidrojen bağ ssyisida aynıdır. Bu nedenle oranda 1 e eşit olur. cevabımız E olur.
  76 kez izlendi 175 gün önce


  TYT Biyoloji Denemeleri -Deneme 1 - 5. Soru Çözümü
  Nişasta sentezi bir dehidrasyon tepkimesidir. Dehidrasyon tepkimelerinde mutlaka enzim kullanılır ve ATP harcanır. Enzim tepkimeleri baslatmaz, başlamış olan tepkimeleri hızlandırır. t1 anında ortamda yeteri kadar aktivasyon enerjisi yoksa tepkime aniden durur. Bu nedenle cevabımız D olur.
  54 kez izlendi 175 gün önce


  TYT Biyoloji Denemeleri - Deneme 1 - 4. Soru Çözümü
  Granüllü Endoplazmik Retikulum üzerinde ribozom organeli bulunduran organeldir. GER üzerinde sentezlenen protein yapılı bileşikler genellikle hücre dışına gönderilir. Bu gönderim de golgi organeli kullanılır. I. Sentez sırasında mRNA bir kere oluşturulur II. GER üzerinde sentezlendigi için hücre dışına gönderilen sindirim enzimi olabilir III. Tepkime bir dehidrasyon olduğu için su miktarı artar IV. GER dan oluşan golgi ile hücre dışına gönderilir cevabımız D olur.
  50 kez izlendi 175 gün önce


  TYT Biyoloji Denemeleri -Deneme 1 - 3. Soru Çözümü
  Adaptasyon, canlıların ortamlarında başarılı bir şekilde yaşamasını sağlayan kalıtsal değişikliktir. Modifikasyon, canlılarda çevrenin etkisiyle meydana gelen ve kalıtsal olmayan değişikliktir. Verilen soruda ki üç örnekte modifikasyondur. Bu nedenle cevabımız E olur.
  57 kez izlendi 178 gün önce


  TYT Biyoloji Denemeleri - Deneme 1 - Soru 2 Çözümü
  Bir hücrenin kimliğini belirleyen yani diğer canlılardan ayıran en önemli özellik glikoproteinlerdir. cevabımız A olur.
  57 kez izlendi 178 gün önce


  TYT Biyoloji Denemeleri - Deneme Sınavı 1 - 1. Soru Çözümünü
  Karbondioksit bitkilerde fotosentez kullanılarak glikoza dönüştürülür. Glikoz bitkilerde Nişasta şeklinde depo edilir. Otcul hayvan yediği bu Nişastayı glikoza çevirdikten sonra bu glikozu karaciğer ya da kaslarda glikojen şeklinde depo edebilir, solunumda kullanarak karbondiokside çevirebilir, hayvansal özellik olan doymuş yağ asidine çevirebilir, gliserole çevirebilir ya da kendisine özgü olan aminoaside çevirebilir. Doymamış yağ asidi ve temel aminoasitler hayvanlarda bulunmaz. Bu nedenle cevabımız B olur.
  55 kez izlendi 178 gün önce


 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam24
Toplam Ziyaret15957
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.838315.9018
Euro16.858016.9256
Hava Durumu
Saat